Http’den Https’ye Yönlendirme Nasıl Yapılır (Htaccess)

.htaccess 301 yönlendirmesi

Genellikle SSL (güvenlik sertifikası) yüklendikten sonra ihtiyaç duyulan bu işlem için sitenizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyasını güncellemeniz yeterli olacaktır.

Php ile kodlanmış herhangi bir yazılımda için geçerli olan bu yöntem dışında, başka herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan tüm sayfalarınızı otomatik olarak yönlendirebilirsiniz. Özellikle wordpress sistemler için ekstra bir eklentiye ihtiyacınız olmayacaktır.

.htaccess yönlendirmesine ihtiyaç olmayabilir

SSL sertifikaları yüklenirken genellikle sistemlerde, konfigürasyon dosyalarının güncellenmesi yoluyla, otomatik yönlendirme yapılır. Eğer böyle bir işlem yapıldıysa, buarada anlattığımız yönteme ihtiyacınız yoktur demektir.

.htaccess 301 yönlendirmesi nasıl yapılır?

Gerekli yönlendirmelerin yapılması aşağıdaki kod bulutunu sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasının en üstüne yerleştirin (sitenizin ana dizininin genellikle public, public_html, httpdocs gibi isimlerden birine sahiptir).

Yönlendirmenin sağlıklı yapılabilmesi için başka kodların arasına yerleştirmeyin. Böyle bir hata yaptığınızda diğer yönlendirmeleri de bozabilirsiniz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule .* https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\. [NC]
</IfModule>